Isıtma ve Soğutma Tesisatı

Isıtma ve Soğutma Tesisatı

Isıtma ve soğutma tesisatları kombi, doğalgaz, fan-coil, klima vb. iklimlendirme sistemlerini kapsamaktadır. Mekanların yazın serin, kışın sıcak tutulması için gerekli olan bu sistemlerden yararlanırken seçim yapmak oldukça zor olacaktır. Bu nedenle kişisel tercihlere başvurmaktansa uzman desteği almak daha doğru olacaktır.

ISITMA TESİSATI
Isıtma Tesisatı ısı enerjisinin taşınmasını sağlayan akışkan türlerine göre 4’e ayrılır. Bunlar:

Sıcak Sulu Isıtma Sistemi: Hem maliyeti ucuz hem de ısıyı en iyi taşıyan akışkan sudur. Çıkış suyu sıcaklığı 110°C’ye kadar varır. Bina ısıtmalarında en çok kullanılan sistemdir. Sıcak sulu ısıtma sistemleri, genelde 80 derece gidiş ve 60 derece dönüş sıcaklığına göre dizayn edilir.

Buharlı Isıtma Sistemi: Yüksek sıcaklık ve yüksek ısı taşıma özelliğinden dolayı, büyük tesislerde tercih edilir.

Kızgın Sulu Isıtma Sistemi: Büyük kapasiteli alan ve bölge ısıtmalarında kullanılan kızgın sulu ısıtma sisteminin çıkış suyu sıcaklığı 110 derecenin üstündedir.

Kızgın Yağlı Isıtma Sistemi: Maliyeti fazla olan bu sistemde su sıcaklığı arttığında, paralel olarak ısı taşıyan tesisatın basıncı da artar. Yüksek sıcaklığın istendiği bölgelerde kullanılır.

SOĞUTMA TESİSATI
Soğutma Tesisatı; soğutucu akışkan, kompresör, genleşme valfi, evaparatör ve kondenser gibi soğutma gruplarının bir araya gelerek soğutma işlemi yaptığı tesisattır. Ortamdaki ısıyı alarak başka bir ortama taşıyan bu sistemlerin özellikleri:

> Kritik sıcaklığı ve basıncı yüksek olmalıdır.
> Buharlaşma gizli ısısı yüksek, buharlaşma sıcaklığı düşük olmalıdır.
> Çevreyi kirletmemeli, ozon tabakasına zarar vermemelidir.
> Kimyasal olarak ayrışmamalı, yanıcı, patlayıcı, zehirleyici olmamalıdır.
> Kaçak durumlarını tespit edebilecek olmalıdır.
> Ekonomik olmalıdır.